נהריה – סקירה לאחור

נהריה -סקירה לאחור

התקופה העתיקה

חורבות מצודת ברונזה בת 3,400 שנה נמצאו בעיר החוף נהריה ליד החוף ברחוב בלפור, באתר הידוע לארכיאולוגים כחרבת קברסה. המצודה הייתה מרכז מינהלי המשרת את המרינים שהפליגו לאורך חופי הים התיכון. ישנן עדויות ליחסים מסחריים ותרבותיים עם קפריסין ושאר אזורי הים התיכון. המבצר נהרס ארבע פעמים על ידי שריפה וכל פעם מחדש.

התקופה הביזאנטית

בשנות השבעים נחפרה בשנות השבעים כנסייה מהתקופה הביזנטית, שהוקדשה לסנט לזרוס. היא נהרסה על ידי אש, כנראה בזמן הפלישה הפרסית בשנת 614.

המנדט הבריטי של פלסטין

בשנת 1934 החלה העבודה להקים את נהריה ככפר חקלאי על ידי חברה המוגבלת על ידי מניות ובראשה האגרונום ד"ר זליג אויגן סוסקין (1873-1959), המהנדס האזרחי יוסף לוי (1885-1949), המומחה הפיננסי היינריך כהן (1895-1976) והמהנדס סיימון רייך (1883-1941). החברה רכשה שטח קרקע על ידי רכישה של בעל הקרקע הערבי טויני. לאחר שיפוץ והפרשה הוצעו מגרשים לעולים חדשים מגרמניה שנמלטו מרדיפות הנאצים. שתי המשפחות הראשונות התיישבו בנהריה ב -10 בפברואר 1935, הנחשב כיום לתאריך הייסוד הרשמי של נהריה. לאחר הצטברות של בעיות כלכליות, כלכליות ואקלימיות הבינו התושבים כי החקלאות אינה מעשית ובחרו להתמקד בתיירות ובתעשיית המזון. נהריה נהפכה לעיר נופש בסגנון אירופי, תוך ניצול הסביבה והחופים הטבעיים, ופונדקים חדשים נפתחו. שני יצרני מזון בולטים קמו גם הם בחנויות: חברת שטראוס הוקמה כחברה מסחרית של עולים מגרמניה בנהריה, ומשפחת סוגלובק, שהתיישבה בנהריה ב -1937פתחה אטליז ופיתחה את "נקניקית נהריה". בתקופת המנדט הבריטי של ארץ-ישראל עצרו נהריה קצינים בריטים רבים מח'רטום.

לאחר קום המדינה

נהריה הפכה לעיר פיתוח בשנות החמישים לאחר שילוב המעברה הסמוכה. העיירה הפכה להיות ביתם של פליטים יהודים רבים מצפון אפריקה, המזרח התיכון ואירופה. בשנת 1966 הוכרה נהריה כעיר.בשנות התשעים ספגה העיר מספר ניכר של עולים מברית המועצות לשעבר ומאתיופיה. בסוף שנות ה -90 ובתחילת שנות ה -2000, נהריה חוותה בום בנייה.

בשל מיקומה הגיאוגרפי, במרחק של 9.6 ק"מ (6.0 מייל) לאורך החוף מגבול ישראל עם לבנון, נהריה היא יעד שכיח של פיגועי טרור חוצי-גבולות של חמושים פלסטינים, ירי פצצות מרגמה וקטיושות במהלך שנות השבעים. הבולטים שבהם היו הפיגוע ב -1974 ומתקפת נהריה ב -1979.

במלחמת לבנון ב -2006 ביולי 2006, נהריה ספגה מספר מטחי קטיושות שנורו על ידי חיזבאללה מדרום לבנון. כתוצאה מכך, נפגעו בעיר מספר נפגעים אזרחים ו -5 הרוגים. כמו כן נגרם נזק משמעותי לרכוש ולתשתיות פיזיות. כלכלת נהריה ספגה מכה קשה, שכן שני שלישים מאוכלוסיית העיר נאלצו להתפנות, והיתר נשארו במקלטים